Солонківська громада

Львівська область, Пустомитівський район

Трудові права в умовах карантину

Дата: 03.07.2020 08:43
Кількість переглядів: 106

Під час карантинних багато найманих працівників не знають , як діяти при порушенні трудового законодавства.

Адже дуже багато роботодавців у зв’язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції змушують працівників писати заяву на звільнення навіть тоді, коли останній не має бажання звільнятися.

Насамперед, потрібно запам’ятати найбільш актуальні норми чинного законодавства, що регулюють питання праці:

1. Чи законно змушувати працівника писати заяву про звільнення за власним бажанням?

Ні. Це незаконно. Слід зазначити, що якщо працівник не має бажання звільнятись – відповідно писати таку заяву непотрібно, адже у майбутньому в суді буде важко довести обставину, як примушування працівника з боку  роботодавця до написання заяви про звільнення за власним бажанням.

2. За яких умов під час карантину працівника можуть звільнити?

Працівник не може бути звільнений інакше як з підстав, прямо визначених законом.

Положення Кодексу законів про працю України не дають права роботодавцю звільняти працівників через введення карантину або обмежувальні заходи.

 Якщо роботодавець і працівник згодні, то трудовий договір у будь-який час  може бути припинений за угодою сторін (ст. 36 КЗпП України) або розірваний за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП України).

Однак, трудовий договір може бути розірваний  за ініціативи роботодавця у випадку, наприклад, ліквідації підприємства, скорочення чисельності або штату працівників відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої  кваліфікації або стану здоров’я (п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України),  прогулу (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України) та інших подібних випадках. 

Також слід запам’ятати, що останніми змінами в законодавстві у роботодавця є право у період дії карантину доручити виконання роботи працівнику на певний період вдома або за заявою працівника надати останньому відпустку без збереження заробітної плати.

Щодо відпустки без збереження заробітної плати, то особам, які доглядають за дитиною віком до 14-ти років, така відпустка надається в обов’язковому порядку на весь час введення карантину. 

Як "дистанційна" робота, так і надання відпустки, мають бути оформлені наказом роботодавця,  з яким, у свою чергу, має бути ознайомлений працівник.

Відтак, під час дії карантину або обмежувальних заходів працівнику можна:

– працювати вдома (за наявності відповідного наказу);

– піти у щорічну чергову (якщо така ще не використана) або додаткову (за наявності підстав, встановлених законом) відпустку;

– піти у відпустку без збереження заробітної плати (певним категоріям громадян у випадках, передбачених законом, надається в обов’язковому порядку);

– припинити (розірвати) трудовий договір за угодою сторін (або за власним бажанням).

Додаткову інформацію Ви можете знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103, або безпосередньо у фахівців Пустомитівського бюро правової допомоги за тел.: 0965464526 або 0933311727; ел. адреса pustomyty@legalaid.lviv.ua; адреса: 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35. (увага, на період карантину працюємо дистанційно).

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь