Про медіацію, як альтернативний спосіб вирішення спору

Дата: 12.04.2021 16:48

Фото без описуСудова процедура не завжди є найкращим та оптимальним способом вирішення спору між сторонами. В більшості випадків це зумовлюється значними витратами, пов’язаними з оплатою послуг адвокатів, судового збору за розгляд справи, можливих судових експертиз,  тривалістю судової процедури та подальших виконавчих дій. Крім того, винесення рішення на користь лише однієї із сторін призводить до фактичного розриву в подальшому будь-яких стосунків між сторонами.

Альтернативою судовому процесу є медіація - екологічний спосіб врегулювання конфлікту (спору).

Медіація — це спосіб вирішення спору шляхом переговорів за участю посередника (медіатора).

Хто такий медіатор?

Це спеціально підготовлений фахівець, який організовує та проводить перемовини для вирішення конфлікту, сприяє досягненню сторонами взаємоприйнятної згоди розв'язати цей спір, зосереджуючись при цьому на інтересах сторін, а не на правових позиціях або договірних правах.

Коли застосування медіації доцільно?

• якщо особисті відносини і емоції мають сильний вплив на ситуацію (наприклад, при сімейних, спадкових відносинах);
  • коли потрібно вирішити не лише юридичні питання і Вам необхідне комплексне рішення;
  • коли важливо зберегти відносини та/або можливість спілкуватись (наприклад, спілкування з дітьми після розлучення і т.д.);
  • якщо конфлікт (спір) не може бути вирішений в правовій площині;
  • сторони воліють зберегти повну конфіденційність, а судовий процес, як правило, публічний і т.д.

Медіація можлива:

• до подання позову до суду;
  • під час розгляду справи в суді;
  • після отримання судового рішення.

Сфери застосування: корпоративне управління, примирення потерпілого та правопорушника, адміністративні та цивільні спори

Завдання медіації — рішення повинно задовольняти обидві сторони, бути для кожного з них справедливим, реалістичним і виконуваним.

Процес медіації:

Добровільний — сторони самі погоджуються на участь у медіації, беруть у ній участь, приймають рішення про укладення чи неукладення угоди та можуть вийти з процесу у будь-який момент;

Конфіденційний — угода про медіацію обов’язково включає положення щодо нерозголошення інформації, яка отримана у процесі медіації;

Гнучкий — порядок і час проведення медіації встановлюється за домовленістю між сторонами та медіатором на відміну від судового процесу, до того ж медіація є швидшою за судовий процес;

Ефективний — рішення за взаємною згодою приймають самі учасники, що зумовлює високий ступінь їх добровільного виконання.

Медіатор:

Незалежний/нейтральний — медіатор не представляє інтереси жодної із сторін і не зацікавлений у результаті домовленостей; не надає сторонам рекомендації та поради; не є учасником цього конфлікту.

Сторони в медіації:

Самостійно приймають рішення — сторони медіації самостійно визначають коло обговорюваних ними питань, варіанти врегулювання спору між ними, зміст договору за результатами медіації, строки та способи його виконання, інші питання стосовно їх спору та процедури медіації з урахуванням порад медіатора та інших учасників медіації. Остаточні рішення приймаються виключно сторонами медіації.

Формат медіації:Онлайн та/або офлайн.

Перебіг медіації:

1. Інформаційна зустріч — знайомство з медіатором для того, щоб прийняти рішення щодо участі у цьому процесі.
  2. Індивідуальні конфіденційні зустрічі медіатора  з кожною із сторін для того щоб підготуватись до переговорів (спільної зустрічі сторін).
  3. Процес медіації — спільні зустрічі. Якщо за певних обставин спільні зустрічі сторін неможлива, медіатор передає інформацію від однієї сторони до іншої (човникова медіація).
  4. Обговорення варіантів рішень та закріплення домовленостей.

Як можуть бути оформлені домовленості, досягнуті за результатами медіації?

Сторони мають право укласти договір/угоду про результати медіації та/або вчиняти будь-які інші дії, не заборонені законом, на виконання досягнутих домовленостей.

• В угоді за результатами медіації викладаються всі досягнуті сторонами домовленості з визначення строків та умов їх реалізації, а також прав та обов’язків сторін.
  • В цивільно-правовому договорі визначають права та обов’язки учасників щодо окремих питань з яких досягнуто домовленість.
  • В мировій угоді викладаються всі досягнуті сторонами домовленості, що стосуються предмету позову.

Медіація не застосовується:

Відмова або нездатність прийняти принципи медіації;

Відсутність добровільності;

Домашнє насильство;

Жорстоке поводження з дітьми;

Зловживання алкоголем чи наркотичними речовинами однією із сторін;

Тиск, погрози, дуже сильний дисбаланс сил;

Обман, надання неправдивої інформації;

Психічні розлади, розумова відсталість.

Куди звернутись для отримання інформації таабо за послугою медіації у Львівській області?

Львівський центр медіації

тел.  +38093 873 91 33; +38067 593 34 23 https://mediation.lviv.ua/

Адреса: м. Львів, проспект Свободи, 23, офіс 13

Також Ви можете звернутись: до Української академії медіації (Одеса), тел. +38093 693 86 56 обрати самостійно медіатора, скориставшись Реєстром медіаторів - членів НАМУ, http://namu.com.ua/ua/members/

Доступ до медіації може забезпечити Львівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

м.Львів, вул. Винниченка, 30, тел. +38067 71 17 991

Інформація підготовлена в рамках проекту  «Підвищення правової спроможності ОТГ Львівського району та сприяння у впровадженні практик альтернативного вирішення правових спорів» Проєкт реалізовує ГО «Освітній ресурсний центр» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (програма Права людини і правосуддя)  рамках проєкту “EU4USociety” у співпраці з Європейським Союзом.

Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)